Prezentacja filmu „1939. Oblężenie Warszawy” - Dom Kultury Kadr

 

Prezentacja filmu „1939. Oblężenie Warszawy”

24 marca bieżącego roku z inicjatywy Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych ponownie zaprezentowano nagrodzony na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW (Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci) film Eugeniusza Starky’ego „1939. Oblężenie Warszawy”.


Pokaz odbył w Domu Kultury „Kadr” w Warszawie. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością m.in. Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, Naczelnego Sądu Administracyjnego, przedstawiciele muzeów, instytucji kultury i fundacji.

„1939. Oblężenie Warszawy” to produkcja oparta na dokumentacji filmowej i fotograficznej sporządzonej przez Juliena Bryana (1899-1974), amerykańskiego reportażystę, który we wrześniu 1939 r. spędził dwa tygodnie w oblężonej Warszawie. To właśnie wówczas dokonał ona zapisu niemieckiego barbarzyństwa wobec mieszkańców bombardowanego miasta, a tym samym, jak to sam ujął, grozy nowoczesnej wojny. Bryan nie bez trudu zdołał wydostać się z oblężonego miasta, dzięki czemu jego świadectwo w krótkim czasie dotarło do setek milionów widzów m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Tym samym zadał on kłam niemieckiej machinie propagandowej ukazującej inwazję na Polskę jako wojnę humanitarną, w której trakcie dokładano starań na rzecz oszczędzania ludności cywilnej.

Pokaz filmu poprzedziło wystąpienie dyrektora Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego w osobie prof. Konrada Wnęka. W jej trakcie podkreślił on sugestywność wizji Juliena Bryana skupiającego uwagę odbiorców nie tyle na przebiegu działań wojennych, ile na cierpieniu doznawanym przez ludność cywilną. Ta okoliczność w istotny sposób przyczyniła się do zrozumienia przez widzów m.in. we wspomnianych wyżej krajach anglosaskich faktycznej natury rozpętanego przez Niemców konfliktu.

Głos zabrał również Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, pełniący równocześnie funkcje przewodniczącego Rady Instytutu. W swojej refleksji rzeczony wspomniał m.in. o wnioskach wynikłych ze znajomości okresu II wojny światowej, nawiązując przy tym do obecnej sytuacji na dotkliwie doświadczanej konfliktem zbrojnym Ukrainie. Wyraził przy tym przekonanie, że prezentowana produkcja z powodzeniem przybliża przyczyny domagania się przez Polskę odszkodowań za straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej (1939-1945).

Po pokazie filmu odbyło się krótkie spotkanie autorskie z reżyserem, tj. Eugeniuszem Starky’m.

Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajduje się w naszej galerii pod nazwą: PREZENTACJA FILMU „1939. OBLĘŻENIE WARSZAWY” - DOM KULTURY KADR