Kampania informacyjna związana z odszkodowaniami za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945

W czwartek 16.03 br. w siedzibie Ambasady RP w Berlinie odbyło się spotkanie z udziałem ambasadorów i dyplomatów z  placówek z siedzibą w Berlinie akredytowanych na Polskę pt. „Compensation claims from Germany. Polish activities related to the matter of war damage inflicted by Germany’s invasion and occupation of Poland in 1939-1945”. Był to element międzynarodowej kampanii informacyjnej, za pomocą której Rząd RP pragnie zwrócić uwagę na ważną kwestię strat poniesionych przez narody zaatakowane i okupowane przez Niemcy w okresie 1939-1945.

Obecni byli m.in. przedstawiciele: Monako, Nepalu, Kambodży, Salwadoru, Nikaragui, Hondurasu, Malawi, Jordanii, Brunei, Sudanu, Boliwii, Zimbabwe a także niemieckiego MSZ. 

W trakcie seminarium przedstawiono genezę problemu niewypłaconych przez państwo niemieckie reparacji dla Polski, opisano polityczne implikacje niezapłacenia przez Berlin reparacji Polsce, a także zaprezentowano skalę zniszczeń niemieckiej okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Wyjaśniona została geneza i metodologia wyliczeń strat i odszkodowań, a także polityczna wymowa raportu.  

Przemówienia i prezentacje wygłosili dr Jacek Rosa z  Ministerstwa  Spraw Zagranicznych, Warszawa oraz dr Paweł Pońsko, ekonomista SGH, pracownik Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego w Warszawie, współautor "Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, 1939-1945".