Requiem Pamięci Kompozytorów Polskich – Warszawa

 

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie


Dzięki wspólnej inicjatywie Wiceministra Spraw Zagranicznych Arkadiusza Mularczyka i Dyrektora Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego prof. Konrada Wnęka dzień 5 kwietnia 2023 r. był okazją do przywołania muzycznych dokonań Józefa Kofflera i Romana Padlewskiego, kompozytorów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Utwory obu kompozytorów rozbrzmiały w stołecznym Teatrze Polskim im. Adolfa Szyfmana. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus kierowana przez Agnieszkę Środowską, zespół wokalny Luna Plena pod dyrekcją Barbary Gajek-Kraski, wykonawcy grupy Padlewski Quartet, mezzosopranistka Magdalena Idzik i akompaniujący jej Artur Jaroń zaprezentowali niepowtarzalną twórczość artystów z okresu wojennego.

Józef Koffler, jak i Roman Padlewski zginęli w trakcie II wojny światowej. Koffler został zamordowany przez Niemców prawdopodobnie na początku 1944 r. w okolicach Krosna, gdzie przez kilkanaście miesięcy ukrywał się po likwidacji getta w Wieliczce. Padlewski natomiast zmarł 16 sierpnia 1944 r., w wyniku ran odniesionych w trakcie Powstania Warszawskiego.  

Dyrektor Instytutu wskazał, że obaj artyści są ofiarami znacznie szerszego zjawiska wdrażanego przez niemieckich okupantów, tj. planowej i konsekwentnej eksterminacji przedstawicieli polskich elit, aktywnych zarówno na niwie artystycznej, jak i naukowej. Prof. Konrad Wnęk przywołał przy tym szczególnie dotkliwą akcję aresztowania pracowników naukowych jego macierzystej uczelni (tj. Uniwersytetu Jagiellońskiego), do której doszło 6 listopada 1939 r. (tzw. Sonderaktion Krakau). Podkreślił przy tym rolę kierowanej przezeń instytucji w upowszechnianiu wiedzy o skali strat doznanych w efekcie niemieckiej okupacji.

Wiceminister Arkadiusz Mularczyk podjął wątek kulturowego wymiaru okupacyjnej gehenny oraz kryminalnego charakteru m.in. niemieckiej Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, szerzej znanej jako Akcja AB (maj-lipiec 1940). Szacuje się, że jej ofiarami padło co najmniej 3 tys. intelektualistów, artystów i działaczy społecznych, których strata okazała się dla polskiego społeczeństwa niepowetowana. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z koncertu zamieszczoną w albumie „REQUIEM PAMIĘCI POLSKICH KOMPOZYTORÓW – WARSZAWA”.