V Marsz Pamięci ku czci Ofiar Zbrodni Niemieckich w lasach Palędzko-Zakrzewskich

 

Obraz zawierający na wolnym powietrzu, grób, roślina, cmentarz

Opis wygenerowany automatycznie

W piątek 13 października 2023 r. w lasach Palędzko-Zakrzewskich odbył się V Marsz Pamięci ku czci Ofiar Zbrodni Niemieckich. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Dopiewca „My Polacy” – Sami Swoi. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. Dyrektor Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego prof. UJ Konrad Wnęk. Marsz miał na celu m.in. upowszechnianie wiedzy o niemieckich zbrodniach w Kraju Warty oraz wprowadzenie na mapy Pamięci Zbiorowej Narodu Polskiego zbrodni wojennych niemieckiego ludobójstwa Polaków w Lasach Palędzia i Dąbrówki k. Zakrzewa.

Pierwsze egzekucje w Lasach Palędzia i Dąbrówki odbyły się już 13 października 1939 roku. W dołach śmierci zginęła, metodą katyńską – tj. strzałem w tył głowy – cała elita Wielkopolski, m.in. duchowni, nauczyciele, kolejarze, właściciele ziemscy, harcerze, Powstańcy Wielkopolski i działacze społeczni.

Szacuje się, że Niemcy w okresie II wojny światowej zamordowali w Lasach Palędzko-Zakrzewskich co najmniej 4,5 tys. obywateli polskich. Dokładne określenie liczby zamordowanych nie jest możliwe z powodu zatarcia śladów przez Niemców, w ramach akcji ekshumacyjnej „1005” w 1944 r. Ofiary zostały wówczas przez nich ekshumowane i spalone. Zniszczone zostały także listy ofiar.

Marsz rozpoczął się mszą świętą w Kwaterze Duchownych.

Obraz zawierający na wolnym powietrzu, ubrania, wspinaczka, obuwie

Opis wygenerowany automatycznie

Następnie uczestnicy przemaszerowali do Kwatery Groby Zapomniane i Kwatery Siedmiu Grobów, stamtąd udali się do Pomnika Studentów, gdzie odbyły się główne uroczystości. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Chór Bel Canto.

Pod Pomnikiem Studentów złożono wiązanki i znicze, oddając hołd pamięci tysiącom polskich ofiar niemieckich zbrodni na narodzie polskim w okresie II wojny światowej.

photo