Gala Zamknięcia XV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW

Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego już po raz drugi włączył się w Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW (Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci)Instytut, jako partner instytucjonalny tego wydarzenia, ufundował główną nagrodę – Złoty Opornik – w Konkursie Dokumentów Polskich. Nagroda trafiła do Michała Torza, scenarzysty i reżysera filmu „Stanisław Helski. Dlatego!”.

Obraz zawierający tekst, plakat, książka, projekt graficzny

Opis wygenerowany automatycznie

W nagodzonej realizacji, twórca przybliżył osobę tytułowego bohatera, który był m.in. uczestnikiem konspiracji niepodległościowej w strukturach Batalionów Chłopskich, więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz opozycjonistą w okresie PRL. Opinia publiczna miała okazuje usłyszeć o nim dopiero w kontekście jego ataku na gen. Wojciecha Jaruzelskiego, do którego doszło 11 października 1994 r.

Nikt jednak wówczas nie zadał sobie trudu, by wskazać motywacje, które pchnęły Helskiego do tego desperackiego czynu. Po latach od tego wydarzenia Michał Torz (doświadczony dziennikarz) podjął się tego trudu, wnikliwie przybliżając tę nietuzinkową postać.

Nagrodę wręczył podczas Gali Zamknięcia Festiwalu (tj. 30 września br.) Dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, prof. Konrad Wnęk.

Obraz zawierający ubrania, garnitur, osoba, człowiek

Opis wygenerowany automatycznie

Nagrodzonemu autorowi serdecznie gratulujemy, życząc realizacji kolejnych, równie udanych projektów filmowych!

Równocześnie zachęcamy do śledzenia harmonogramu Retrospektyw Festiwalu NNW, tj. prezentacji wybranych produkcji programu festiwalowego w różnych częściach Polski.

Galę wręczenia nagród możemy obejrzeć na TVP VOD.