Skip to main content
Brama Wystawy Rolniczej w Łucku

 

Wołyńska Wystawa Rolniczo-Przemysłowa

Wojenna zawierucha, która w latach 1914-1920 dotknęła Kresy Wschodnie, nie pozostała bez wpływu na ich potencjał gospodarczy. Władze Rzeczypospolitej dokładały więc starań, by te województwa aktywizować społecznie i ekonomicznie.

Świetnie sprzyjały temu wystawy i targi. Dlatego, we wrześniu 1928 r, w Łucku zorganizowano Wołyńską Wystawę Rolniczo-Przemysłową. Miała ona uświetnić dziesięciolecie wskrzeszenia Rzeczypospolitej oraz być świadectwem rozwoju Wołynia. Syndykat Rolniczy w Hrubieszowie S.A., „Autotechnik” w Łucku, stolicy województwa wołyńskiego, Składy Braci Pospisil oraz Browar Zemana i Sznajdera to tylko niektórzy spośród licznych wystawców, prezentujących swoje osiągnięcia w wystawowych pawilonach. 

Przedsięwzięcie przyciągnęło tłumy zainteresowanych dokonaniami lokalnych spółdzielców i przedsiębiorców. Jako goście honorowi wystawę odwiedzili również ówczesny minister rolnictwa Karol Niezabytowski i wojewoda wołyński Henryk Józewski. 

Ta inicjatywa doczekała się kontynuacji. Targi Wołyńskie w pobliskim Równem – bo o nich właśnie mowa – zainicjowano już w kolejnym roku. Z czasem zyskały one status trzecich, największych tego typu imprez II Rzeczypospolitej, po Międzynarodowych Targach Poznańskich i lwowskich Targach Wschodnich. 

Mimo że do końca istnienia II RP Wołyń pozostawał jednym z najuboższych regionów kraju, to jednak zapoczątkowane w 1928 r. targi okazały się ważnym czynnikiem w jego stopniowym rozwoju. 

 

Dla spragnionych wiedzy:

 

Z dziejów gospodarki i myśli ekonomicznej Drugiej Rzeczypospolitej, red. R. Dąbrowski, Lublin 2001 

Z. Landau, J. Tomaszewski, Gospodarka Drugiej Rzeczypospolitej, Warszawa 1991

Kresy wschodnie. Gospodarcze i społeczne znaczenie polskich kresów, red. T. Głowiński, Wrocław 2015

Kresy w oczach oficerów KOP, oprac. J. Widacki, Kraków 2024

W. Mędrzecki, Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939, Kraków 2018 

Fotografie pochodzą z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego