„Raport o polskich stratach wojennych. Jak skutecznie przekazywać innym prawdę historyczną” – wykład
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW była okazją do wysłuchania wykładu Dyrektora Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, prof. Konrada Wnęka. Wykład odbył się 30 września br. w gmachu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Dyrektor Konrad Wnęk, po zwięzłym scharakteryzowaniu Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945, przybliżył szereg metod popularyzatorskich umożliwiających dotarcie do masowego odbiorcy.
Dyrektor podkreślił znaczenie kultury popularnej i dostępnych współcześnie środków dotarcia do masowego odbiorcy. Różnego typu publikacje, gry na telefony i komputery, konferencje, seminaria naukowe i konkursy – to tylko część spośród metod popularyzatorskich wskazanych podczas tego wykładu. Dyrektor Instytutu Strat Wojennych zaznaczył, że kierowana przezeń instytucja otwarta jest na sugestie i pomysły z zewnątrz, w tym także od ewentualnych odbiorców jej przekazu, zgodnie z ich oczekiwaniami.
Wszystkie te metody umożliwić mają uświadomienie młodemu pokoleniu wpływ strat poniesionych w wyniku niemieckiej agresji i okupacji także na współczesną kondycję Polaków.
Uwzględniając bowiem, że koszmar II wojny światowej pochłonął cały dorobek wypracowany przez obywateli II Rzeczpospolitej w toku dwudziestolecia międzywojennego, nie zaskakuje nasz obecny niższy dochód narodowy niż w przypadku Niemców. Jest to nadal odczuwalna konsekwencja wspomnianego konfliktu; podobnie zresztą jak szereg niezależnych od nas czynników ekonomicznych, które wpłynęły na brak właściwego rozwoju Polski w trakcie jej zdominowania przez Związek Sowiecki.