XXX-lecie Warszawskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych
17 kwietnia 2023 roku w Warszawie, odbyła się Konferencja Jubileuszowa Warszawskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego prof. Konrad Wnęk.
W spotkaniu uczestniczyli m. in. współautorzy „Raportu o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945”- prof. nadzw. dr hab. inż. Mieczysław Prystupa oraz dr Tomasz Luterek.
Wspomniany już prof. Prystupa, w oficjalnej części obchodów, przedstawił dane dotyczące wycen, jakie sporządzono na przestrzeni działalności WSRM.
W misję Instytutu Strat Wojennych wpisał się wykład dra Tomasza Luterka pt. „Wyceny retrospektywne”.
Dr Luterek skupił się na koncepcji standardu zawodowego rzeczoznawców majątkowych, z uwzględnieniem perspektywy czasowej. W tym kontekście nawiązał do zagadnienia wyceny strat wojennych i przedstawił zgromadzonym, jak przebiega proces wycen retrospektywnych. Zaliczył do niego m.in. zbieranie danych historycznych o przedmiocie wyceny, ich analizę i dostosowanie wartości wynikłej z analizy do teraźniejszych warunków - po włączeniu w kalkulację czynników, które mogłyby mieć wpływ na zmianę wartości aktywów (np. inflacji). Dzięki całemu procesowi możliwe jest dokonanie rzetelnej wyceny wartości odszkodowań z tyt. strat wojennych. Ma to także znaczenie dla określenia ekonomicznego wpływu wojny na dotknięte nią społeczności.
Następnie uczestnicy szkolenia zapoznali się z prezentacją dr hab. Agnieszki Bitner-Fiałkowskiej o wpływie nowoczesnych technologii na sposób pozyskiwania i przetwarzania informacji przestrzennej oraz wzięli udział w oficjalnej części obchodów Jubileuszu.
W materiałach konferencyjnych uczestnicy otrzymali kwartalnik WSRM „Wycena Nieruchomości i Przedsiębiorstw” nr 25 w którym m. in. znajdziemy treści wystąpień prelegentów i wiele ciekawych artykułów. (Więcej: https://www.wsrm.waw.pl/kwartalnik)