Prezentacja filmu „1939. Oblężenie Warszawy” - Dom Kultury Kadr

 

Prezentacja filmu „1939. Oblężenie Warszawy”

24 marca bieżącego roku z inicjatywy Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych ponownie zaprezentowano nagrodzony na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW (Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci) film Eugeniusza Starky’ego „1939. Oblężenie Warszawy”.


Pokaz odbył w Domu Kultury „Kadr” w Warszawie. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością m.in. Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, Naczelnego Sądu Administracyjnego, przedstawiciele muzeów, instytucji kultury i fundacji.

„1939. Oblężenie Warszawy” to produkcja oparta na dokumentacji filmowej i fotograficznej sporządzonej przez Juliena Bryana (1899-1974), amerykańskiego reportażystę, który we wrześniu 1939 r. spędził dwa tygodnie w oblężonej Warszawie. To właśnie wówczas dokonał ona zapisu niemieckiego barbarzyństwa wobec mieszkańców bombardowanego miasta, a tym samym, jak to sam ujął, grozy nowoczesnej wojny. Bryan nie bez trudu zdołał wydostać się z oblężonego miasta, dzięki czemu jego świadectwo w krótkim czasie dotarło do setek milionów widzów m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Tym samym zadał on kłam niemieckiej machinie propagandowej ukazującej inwazję na Polskę jako wojnę humanitarną, w której trakcie dokładano starań na rzecz oszczędzania ludności cywilnej.

Pokaz filmu poprzedziło wystąpienie dyrektora Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego w osobie prof. Konrada Wnęka. W jej trakcie podkreślił on sugestywność wizji Juliena Bryana skupiającego uwagę odbiorców nie tyle na przebiegu działań wojennych, ile na cierpieniu doznawanym przez ludność cywilną. Ta okoliczność w istotny sposób przyczyniła się do zrozumienia przez widzów m.in. we wspomnianych wyżej krajach anglosaskich faktycznej natury rozpętanego przez Niemców konfliktu.